Internetes keresőmotorok szolgálják a magyar szó megmaradását
A Magyar Nemzeti Médiaszövetség mindig is a küldetésének tekintette a magyar nyelven alkotó újságírók naprakész ismereteinek gazdagítását – s szervezetünk most ezt a munkát a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) támogatásának köszönhetően az egész Kárpát-medencére kiható érvényességgel is el tudta végezni.
Idén ősszel az NMHH Médiapiaci Együttműködési és Kutatási Igazgatóságának hathatós közreműködésével tartottunk előadói és szakmai továbbképzési napokat. Régiónként csoportosítva szólítottuk meg és kértük fel részvételre saját kollégáinkat Kárpátalján, Muravidéken, Felvidéken, Székelyföldön, Erdélyben és a Vajdaságban. Az ingyenes kihelyezett képzés iránt mindenhol nagy volt az érdeklődés, így szinte mindenhol 20-30 fős közönség előtt tudtunk megszólalni és tapasztalatokat cserélni. Október 31-én Ukrajnában, Beregszászon, november 7-én Szlovéniában, Lendván, november 19-én és 21-én Romániában, Csíkszeredán és Kolozsváron, november 26-án pedig Szerbiában, Szabadkán jártunk.
Az NMHH részéről a Médiapiaci Együttműködési és Kutatási Igazgatóság igazgatóhelyettese, Galambos István volt a szakmai program állandó résztvevője, akinek a köszöntőjét az igazgatóság képviseletében részint Bodolay-Papp Zsófia, részint pedig Brlázs Ágnes egészítette ki az NMHH működését és a média előtt álló kihívásokat bemutató prezentációval. A Magyar Nemzeti Médiaszövetség képviseletében Toót-Holló Tamás elnökünk és Nagy Árpád tagtársunk vállalta az előadások megtartását.
Az NMHH támogatását egy olyan képzési program koncepciójával nyertük el, amely az online újságírást már ismerő és művelő kollégák munkájának speciális dimenziójára, a keresőbarát módon optimalizált cikkek publikálására fókuszálta a figyelmet. Tettük ezt abból a megfontolásból, hogy ennek a tudásnak, vagyis a SEO (Search Engine Optimization) éppen aktuális trendjeinek a bemutatásával is segítsük a magyar szó hosszú távú megmaradását a Kárpát-medence külhoni magyar műhelyeinek jóvoltából.
A SEO-kompatibilis újságírás iránt érzékenyítő előadásokat és pragmatikus műhelyfoglalkozásokat azért is tartottuk különösen hasznosnak, mert a megfelelő SEO-címek, SEO-leírások megadását, a sikeres kulcsszókutatások elvégzését és az egyéb SEO-barát online eszközök – így például a belső és külső linkek, képgalériák, videók, számozott felsorolások – használatát meggyőződésünk szerint egy-egy ilyen kihelyezett képzés egyetlen napja alatt is készségszintűvé tudjuk tenni. Ahogy ezt szövetségünk előadói is hangsúlyozták: ezek az eszközök elsősorban arra jók, hogy a médiatérben egy-egy friss hírrel ne csak a pillanatot tudja már uralni egy külhoni magyar újságíró, hanem a SEO eszközök ügyes alkalmazásával azt is elérhesse, hogy a keresőmotorok algoritmusai azt a cikket később akkor is kiadják keresési találatként, amikor az már nem friss, de az adott témában még mindig releváns információkat tartalmaz. Mindez azt jelentheti, hogy a magyar nyelven megírt, a külhoni magyar médiaműhelyekben közreadott cikkek túlélési esélyeit a Magyar Nemzeti Médiaszövetség oktatási programjának segítségével extrém módon segíthetjük.
Meggyőződésünk szerint ezt a jószolgálati küldetésünket sikeresen teljesítettük, amit a helyszíni visszajelzések, s a programról tudósító újságcikkek, híradós anyagok is visszaigazoltak. Különösen hálás – és nagy figyelmet kiváltó – feladat volt az adott képzési helyszínekre delegált szerkesztőségek online felületeinek előzetes SEO-elemzése, amelynek az eredményeit még a helyszínen megosztottuk minden érintett munkatárssal.
A szakmai napok tematikája ugyan kötött volt, hiszen a leginkább a SEO-kompatibilis online újságírás trendjeit ismertettük, de mindenhol nagy érdeklődés fogadta a gépi intelligencia diktálta egyéb trendek kérdéseit is, így a közösségi médiában szereplő híreket kezelő algoritmusokról, valamint a mesterséges intelligencia (AI) generálta szövegleiratokról, képi montázsokról és videófelvételekről is többször szót kellett ejtenünk.
Az oktatásnak voltak érdekes színfoltjai is – így például a kolozsvári oktatási napon az egyik előadáson úgy hoztuk szóba a kronika.ro kiváló SEO-adottságokkal rendelkező online cikkét, amely kiemelkedően jól szerepelt a keresési találatok között, hogy – mint kiderült – a cikk szerzője éppen jelen is volt a közönségben. A büszke szerző ezek után azt is elárulta, hogy a SEO iránti szakértelme azért is ilyen kiemelkedő, mert elvégezte a Nemzeti Tehetséggondozó Nonprofit Kft. újságírói képzését, s azóta is sokat profitál ebből a speciális szakértelméből.
Ezt az érvet, a szakmai előmenetel esélyét az előadásaink során is gyakran kiemeltük: jelezve, hogy aki járatos tud lenni a gépi algoritmusok diktálta trendekben, az a saját kollégái közül is kiemelkedhet a szakértelmével, s ilyenformán nélkülözhetetlenné tudja tenni magát.
Őszintén reméljük, hogy ilyenformán nemcsak a magyar szó fennmaradásának esélyeit tudtuk növelni ezzel a képzésünkkel, hanem saját kollégáink szakmai előmeneteléhez is hozzá tudtunk járulni. Ez olyannyira így lehet, hogy a beregszászi képzés szervezői még arra is megkértek minket, hogy állítsunk ki számukra tanúsítványokat a képzés elvégzéséről, amit készséggel megtettünk – annak tudatában, hogy ezzel a jelenlévő kollégák karrieresélyeit egészen konkrét formában is növelni tudtuk.
A képzés mindenhol azzal a konklúzióval zárult, hogy a hagyományos újságírás produktumainak – a megfelelő stílusban megírt, a sajtóműfaji szabályoknak megfelelő cikkeknek – az érdemei továbbra is elévülhetetlenek ugyan, viszont az online újságírás szinte már évente változó trendjeinek az ismerete nélkül ma már lehetetlen boldogulni.
Ezért mindenhol úgy köszönték meg a Magyar Nemzeti Médiaszövetség az NMHH támogatásával létrejött szakmai továbbképzését, hogy a jövőben is igénylik majd ezt a lehetőséget, ha tehetik.
A programról szóló beregszászi és szabadkai híradós anyagokat itt és itt lehet megtekinteni.
Íme, egy válogatás a Kárpát-medencei körútról szóló egyéb online híradások közül.
https://karpataljalap.net/2024/11/02/szakmai-tovabbkepzes-karpataljai-sajtoorganumok-reszere
https://karpatalja.ma/karpatalja/oktatas/fokuszban-a-seo-ujsagiroi-kepzes-karpataljan/
A program jelentőségét az is jól tükrözi, hogy volt olyan külhoni magyar médiaműhely, amely a többségi nemzet nyelvén is közreadta az előadásainkról szóló híradását.
Íme, egy szerb nyelven is megjelentett anyag a szabadkai előadásainkról: