Túl a valóságon – bánjunk kritikusan a MI által generált forrásokkal!

A Magyar Nemzeti Médiaszövetség növekvő aggodalommal figyeli, hogy a MI terjedése során egyre több mesterségesen generált, testszégyenítésre alkalmas, hamis képi tartalom jelenik meg a fősodratú médiában. Szövetségünk határozott álláspontja, hogy az alapvető etikai normák betartása a mesterséges intelligencia használata esetén különösen fontos, ezért felhívjuk a szakma képviselőit, hogy vegyenek részt a MI-vel kapcsolatos önszabályozó normák megalkotásában.

Mint ismert, legutóbb Ókovács Szilveszterről, az Operaház főigazgatójáról készített egy szakszervezet egy kifejezetten sértő, jól láthatóan manipulált képet, amely elterjedt a sajtóban, miután az érintett hírül adta: jogi lépéseket helyez kilátásba az őt érő inzultus miatt, s cáfolta azt az Opera “testszégyenítő szakszervezete” és “a mesterséges unitelligencia” keltette hamis látszatot, hogy ő lenne látható a sérelmezett képen.

A történet azóta a magyar sajtóban számos helyen megjelent, s ezeknek a közléseknek egyformán a sajátja volt két körülmény. Egyrészt az, hogy – nagyon helyesen – szinte mindegyik orgánum jelezte, hogy vélhetően a mesterséges intelligencia generálta azt a képet, amelyet a szakszervezet lejárató szándékkal használt fel. Másrészt az, hogy – erősen aggályos módon – szinte mindegyik orgánum be is mutatta a testszégyenítésre alkalmas hatást keltő, ominózus fotót, felhasználva az Ókovács Szilveszter Facebook-oldalán közölt bejegyzést. Volt lap, amelyik – nagyon helyesen – már a címében is utalt arra, hogy mesterséges intelligenciával készült képpel támadják az Operaház főigazgatóját, de volt lap, amelyik ezt az aspektust csak alulstilizáltan jelenítette meg, s inkább a testszégyenítés motívumára koncentrált.

Véleményünk szerint Ókovács Szilveszternek jogában áll a róla közreadott előnytelen képet megjelentetni, lévén, hogy ezzel a gesztussal is azt bizonyítja, hogy a kép valótlan. Ezzel együtt viszont úgy véljük, hogy a történtekről beszámoló, akár a legjobb szándékkal készült tudósításokban is szigorúan ügyelni kell arra, hogy az eredetileg is sértő szándékot egy médium ne erősítse fel egy-egy ilyen kép kellő minősítés nélküli közlésével. Úgy gondoljuk, minden hasonló esetben hangsúlyosan fel kell hívni a figyelmet arra, hogy a közzétett fotó egy manipulált felvétel, amely mások megalázására, becsületének megsértésére alkalmas. Illetve az is helyes és követendő eljárás, ha az esetről beszámoló híradásokat az Ókovács Szilveszterről szóló valós fotóval illusztrálják a szerkesztőségek.

A mesterséges intelligencia rohamos terjedése egyre újabb és újabb dilemmákat hoz felszínre. A Magyar Nemzeti Médiaszövetség fokozott óvatosságra int minden újságírót az MI generálta képek és szövegek felhasználása során. Az adott esetre fókuszált figyelemmel is sürgetjük egyszersmind az alapvető etikai normák rendezését, az egyértelmű és életszerű szabályozást, hogy az erkölcsi-jogi keretek megfeleljenek az újmédia-korszak kihívásainak.

TÁMOGATÓINK:

MNM © 2025 MINDEN JOG FENNTARTVA